Računovodstvo zaliha
Računovodstvo zaliha je proces provjere dostupnosti, stvarnog stanja i usklađenosti računovodstvenih pokazatelja imovine koja se nalazi u preduzeću. Analiza se vrši kako bi se osigurala tačnost finansijskih izvještaja, spriječili gubici i utvrdili višak ili manjak materijalne vrijednosti. Proces popisa počinje planiranjem, gdje se utvrđuje lista objekata koji se završavaju, imenuje osoba odgovorna za proces i postavljaju rokovi. Osnovna funkcija analize je da se uporedi stvarni sastav po kvantitetu vrednosti imovine sa pokazateljima prikazanim u nomenklaturi, kao i da se identifikuju neslaganja između njih. Prilikom obavljanja prikazanih aktivnosti sastavlja se popisna lista u kojoj se evidentiraju svi nazivi artikala koji podliježu verifikaciji, sa naznakom količine, stanja i drugih karakteristika.
Stvarna raspoloživost imovine provjerava se prema podacima u računovodstvenim registrima. U slučaju utvrđivanja nestašice ili viška proizvoda sastavlja se zapisnik u kojem se evidentiraju razlozi odstupanja i preduzimaju mjere za njihovo otklanjanje. Po završetku popisa, računovodstvo vrši usklađivanje stvarnih pokazatelja tokom analize, a promjene se odražavaju na osnovu akta o popisu (npr. otpis manjkova ili viškova). Ukoliko se kao rezultat ove operacije utvrde nedostaci, isti se mogu otpisati sa inventara, a odgovornost za nedostatak može se prenijeti na krive, odgovorne radnike. U slučaju suficita poduzet će se dodatne mjere koje ukazuju na stvarne pokazatelje. Kvantitativna analiza se obavlja redovno (po rasporedu ili kada se vanredna situacija promijeni) i važan je alat za kontrolu imovine i osiguranje tačnosti finansijskog izvještavanja.
Računovodstvo za sprovođenje popisa je važna operacija za provjeru stvarne raspoloživosti imovine i usklađenosti računovodstvenih pokazatelja. Počinje planiranjem, gdje se određuju odgovorni ljudi, postavljaju rokovi i sastavlja se lista objekata za analizu. Ovaj događaj uključuje nekoliko ključnih faza, koje uključuju pripremu za direktnu implementaciju zadatka. Formira se popisna komisija koja će izvršiti inspekcijski nadzor. Izrađuje se raspored i utvrđuju nazivi objekata koji su predmet pregleda (osnovna sredstva, materijal, zalihe itd.).
Komisija zatim evidentira stvarnu raspoloživost imovine, provjerava njeno stanje i usklađenost sa izvještajima o nomenklaturi. Svi objekti se popisuju u prisustvu odgovornih lica. Slijedi prikaz rezultata. Na osnovu rezultata događaja sastavlja se zapisnik o inventarizaciji u kojem se navode utvrđeni nedostajući artikli ili viškovi, kao i razlozi neslaganja. Izvještaj sadrži i preporuke za otklanjanje utvrđenih prekršaja. Nakon toga slijedi usklađivanje računovodstvenih evidencija. Na osnovu izvještaja o obavljenim aktivnostima, računovodstvo vrši potrebne izmjene u računovodstvenim registrima (otpis manjkova, prijem viškova u bilans stanja). Odgovornost za rezultate u slučaju utvrđivanja odstupanja, sastavlja se zapisnik u kojem se može utvrditi odgovornost zaposlenih za neslaganje. Analiza kvantitativnih pokazatelja omogućava blagovremeno identifikovanje grešaka u radu, kontrolu imovine i sprečavanje finansijskih gubitaka, falsifikovanja i krađe.
Računovodstvo rezultata inventara
Obračun rezultata inventara, proces obrade i analize informacija dobijenih tokom analize, sa ciljem usklađivanja računovodstvenog i finansijskog izvještavanja. Trenutno je moguće raditi nesmetano bez gubitaka samo uz pomoć specijalizovanog asistenta, koji pokazuje idealne rezultate u svim fazama, zamenjujući desetine stručnjaka u različitim oblastima delatnosti i ovu aplikaciju "Univerzalni računovodstveni sistem". Aplikacija se prilagođava poslovnim aktivnostima i potrebama korisnika, u potpunosti pružajući potrebnu funkcionalnost za rješavanje najsloženijih zadataka, koji se dodatno mogu specificirati u planeru za automatsko izvršavanje. Program je idealna opcija za mala i velika preduzeća, odgovara vašem budžetu i funkcionalnosti. Ima prekrasan dizajn, multitasking interfejs i čitav niz funkcija. Kada se zaposleni registruju u sistem, svaki će dobiti određena ovlašćenja u pogledu radnih obaveza i prava na pristup informacijama. Pristupanjem aplikaciji sa prečice na radnoj površini, korisnici mogu direktno da konfigurišu nalog sa svojim odabranim jezicima, modulima, šablonima i pozadinama za desktop. Cijena je primjerena budžetu svih kompanija, a izostanak mjesečne pretplate štedi duplo više.
Programi za računovodstvo zaliha
Za efikasno sprovođenje analize koriste se specijalizovani programi za računovodstvo zaliha. Ovi programi pomažu u ubrzavanju procesa, minimiziranju grešaka i osiguravanju tačnosti računovodstvenih zapisa. Softver može uključiti funkcije za automatsko generiranje izvještaja o zalihama, formiranje izvještaja na osnovu unesenih indikatora, minimiziranje ručnog rada. Integracija sa računovodstvenim i skladišnim računovodstvom programa sinhronizuje podatke sa drugim sistemima (na primer, analiza robe ili osnovnih sredstava), što vam omogućava da održite relevantnost informacija. Podrška za bar kod omogućava vam da automatski zabilježite informacije o dostupnosti sredstava, ubrzavajući zadatak. Kontrola stanja i neusklađenosti robe u programu omogućava vam da brzo identifikujete nestašice i viškove, automatski izračunate razliku i generišete izveštaje. Istorija izvedenih događaja biće sačuvana u istoriji radi naknadne analize promena i poboljšanja kontrole. UCS softver značajno povećava efikasnost procesa i minimizira rizike i greške. Aplikacija omogućava višekorisnički pristup za sve registrovane korisnike, zgodno komunicirajući putem lokalne mreže uz prijenos informacijskih podataka.
Računovodstvo zaliha robe
Računovodstvo zaliha uključuje proces provjere i usaglašavanja stvarne dostupnosti zaliha sa stvarnim računovodstvenim podacima. Ove aktivnosti pomažu u osiguravanju tačnosti, identifikaciji nedostataka ili ekscesa i održavanju integriteta finansijskih izvještaja. Prvi korak je priprema za inventuru, gdje se sastavlja lista robe koja se provjerava, imenuje popisna komisija i određuje vremenski okvir za popis. Važno je da se popis vrši u skladištima, maloprodajnim objektima ili drugim mjestima gdje se roba skladišti. Pogodnost je i u sinhronizaciji svih skladišta zajedno, dajući menadžmentu mogućnost da efikasnije upravlja, primajući analitičke izvještaje. Prilikom analize, komisija upoređuje fizičku količinu robe sa pokazateljima podataka, provjerava njeno stanje i sortira.
Svi rezultati se evidentiraju u inventarnim izvještajima, koji ukazuju na moguća odstupanja. Nakon što je događaj završen, računovodstvo prilagođava indikatore detekcije. Nedostaci se otpisuju, a viškovi prihvataju u bilans stanja, dok se analiziraju mogući razlozi odstupanja. Ako su nedostaci utvrđeni krivicom zaposlenih, može se nametnuti novčana odgovornost. Plate zaposlenih se takođe obračunavaju automatski, omogućavajući održavanje analitike radne aktivnosti sa odrazom svih obračuna u radnim listovima, uz mjesečno obračunavanje isplata. Inventarizacija robe se vrši redovno (na primjer, na kraju izvještajnog perioda) i pomaže u osiguravanju tačnosti računovodstva, sprječavanju finansijskih gubitaka i održavanju kontrole nad kretanjem zaliha. Automatsko generiranje analitičkih izvještaja pomoći će menadžmentu da uvijek bude upoznat sa poslovima kompanije.
Obračun zaliha skladišta
Obračun zaliha skladišta je provjera stvarne raspoloživosti robe, materijala i drugih sredstava u skladištu sa nomenklaturnim podacima. Provodi se radi utvrđivanja neslaganja između fizičkog stanja zaliha i njihovog odraza u nomenklaturi. Sve aktivnosti u aplikaciji se izvode automatski, uz podršku integrisanih visokotehnoloških uređaja, bez zaustavljanja rada ekspozitura ili ometanja zaposlenih. Analiziraju se razlozi za odstupanja kako bi se spriječile slične greške u budućnosti. Sve informacije će biti pohranjene u oblaku velikog obima, na duži vremenski period. Kako bi se spriječili finansijski gubici, planirano je postavljanje video nadzora za praćenje stanja svih odjela i skladišta. Na taj način će radnici biti pod kontrolom i skladišta. Takođe omogućava identifikaciju pojedinca beleženjem vremena i datuma u elektronskim evidencijama.
Obračun inventara osnovnih sredstava
Računovodstvo inventara osnovnih sredstava (FA) je sistematska registracija, analiza i kontrola stanja, kretanja i amortizacije osnovnih sredstava u preduzeću. Osnovna sredstva su trajna materijalna sredstva koja se koriste u proizvodnji ili drugim aktivnostima organizacije i imaju vijek trajanja. Operacija počinje upisom svakog artikla u inventarnu karticu proizvoda. Sadrži podatke o nazivu, nazivu, dodijeljenoj šifri, cijeni, vijeku trajanja, karakteristikama, lokaciji, kao i podatke o tehničkom stanju i amortizaciji. Važno je redovno ažurirati informacije o kretanju osnovnih sredstava (nabavka, prenos, prenos, otpis, prodaja i sl.). Prilikom upoređivanja osnovnih sredstava, preduzeće proverava fizičko prisustvo i stanje stvari, upoređujući pokazatelje sa stvarnim stanjem. To vam omogućava da prepoznate neslaganja, habanje predmeta ili njihovu krađu. Rezultati operacije se bilježe u izvještaju o inventuri, koji se zatim koristi za usklađivanje računovodstvenih registara. Analiza osnovnih sredstava pomaže da se blagovremeno uzmu u obzir promene u njihovoj vrednosti i stanju, kao i da se ispoštuju poreski i računovodstveni zahtevi. Skener bar kodova i terminal za prikupljanje podataka omogućavaju vam brzo obavljanje posla, odražavajući informacije u bazi podataka.
Crm sistem za inventar
Univerzalni CRM sistem za zalihe je specijalizovani softver koji se integriše sa procesima upravljanja zalihama, analitikom imovine i interakcijom sa kupcima. Program po pravilu uključuje funkcije za praćenje robe u skladištima, planiranje i kontrolu zaliha, kao i integraciju sa dodatnim poslovnim procesima, servisima i aplikacijama. Uz pomoć CRM sistema možete efikasno upravljati raznim događajima, pratiti kretanje robe u realnom vremenu, beležiti promene i automatski ažurirati indikatore. Ovo pomaže da se greške minimiziraju, ubrzaju procesi i poboljša tačnost rada. Karakteristike CRM sistema su uključene u automatizaciju, evidentiranje prijema i kretanja robe. Izvještaji i analitika sa izradom izvještaja o stanju zaliha, identifikacija nedosljednosti. Aplikacija je dizajnirana da automatski kreira dokumentaciju pri radu sa elektronskim predlošcima popunjenim pomoću uzoraka. Integracija sa drugim sistemima, kao što je 1C, pojednostavljuje zadatak i čini računovodstvo preciznijim i bržim, imajući pri ruci potrebne informacije o finansijskim aktivnostima. Mobilnost je vrsta mogućnosti praćenja inventara putem mobilnih uređaja. Na daljinu je moguće vidjeti lokaciju zaposlenih pomoću računara, pametnih telefona i tableta.
Aplikacija za inventar
Aplikacija za inventar pruža korisnicima pristup finansijskoj analitici, omogućavajući im da rade sa različitim valutama prilikom obračuna sa drugim ugovornim stranama. Uslužni program pruža praktičnost, brzinu i dostupnost prilikom integracije sa bankama i terminalima, transfera sa tekućih računa i elektronskih novčanika. Informacije se pružaju za analizu, praćenje i upravljanje imovinom, a omogućavaju i transakcije u realnom vremenu.
Aplikacija takođe pruža potpune informacije o ugovornim stranama, omogućavajući rad sa CRM bazom podataka. Baza podataka sadrži potpune informacije o svakom dobavljaču i kupcu sa detaljima, uplatama, dugovanjima, narudžbama i isporukama, isporukama itd. Logistika podrazumeva korišćenje geografskih karata koje direktno prikazuju adrese sa rutama i geolokacijom vozila. Sistem vam omogućava da analizirate i izračunate stvarno vrijeme za transport robe. Takođe je moguće slati pisma sa informativnom podrškom sugovornicima na odabrane kontakte ili na veliko.
Softver za računovodstvo zaliha
Računovodstveni program zaliha pomaže da se efikasno prati prisustvo i stanje materijalnih sredstava u skladištima ili preduzećima. Softver automatizira sve procese, minimizirajući ljudski faktor i ubrzavajući obradu indikatora. Glavne funkcije programa su automatsko kreiranje izvještaja o zalihama, generiranje izvještaja na osnovu unesenih informacija, evidentiranje neslaganja između stvarne raspoloživosti i računovodstvenih pokazatelja. Praćenje kretanja proizvoda sa automatskim obračunom stanja, prijema i otuđenja objekata. Integracija sa računovodstvom i optimizacija skladišta sa drugim računovodstvenim sistemima, što vam omogućava da održite relevantnost informacija.
Praćenjem datuma isteka i stanja robe, program pomaže u praćenju habanja, zastarelosti ili oštećenja. Mobilni pristup sa mogućnošću provođenja analize pomoću mobilnih uređaja za udobnost korisnika. Predstavljena rješenja pomažu da se poveća tačnost i minimiziraju gubici, osiguravajući efektivnu kontrolu nad imovinom kompanije. S aplikacijom se možete upoznati preuzimanjem probne verzije koja vam je predstavljena na službenoj web stranici. Tu su i recenzije, kratki video pregled i kontakti za kontaktiranje konsultanta.